نقش شهروندان اینترنتی در فروش نقش شهروندان اینترنتی در فروش

نقش شهروندان اینترنتی در فروش

۱۳۹۷/۱۱/۰۳

«شهروند اینترنتی» افرادی هستند که فراتر از مرزهای جغرافیایی زندگی می کنند و فعالانه در جهت توسعه اینترنت به خاطر منفعت جهان بزرگ تر تلاش می نمایند.

شهروندان اینترنتی در عمل، شهروندان واقعی دموکراسی هستند، زیرا می خواهند در توسعه اینترنت نقش داشته باشند. محتوا در اینترنت توسط مردم ایجاد و برای مردم به اشتراک گذاشته می شود. آنها به باز بودن و به اشتراک گذاری اطلاعات با دیگران بدون مرزهای جغرافیایی اعتقاد دارند. بر اساس آمارهای سازمان ملل، حدود 4/3 میلیارد کاربر اینترنت وجود دارد؛ چیزی حدود ۴۵٪ از جمعیت جهان. نمی توان تمامی این گروه را شهروندان اینترنتی تصور کرد. بر اساس این تقسیم بندی، یک سلسله مراتب خاص بین کاربران اینترنت وجود دارد، از جمله گروه غیرفعال، ناظران (افرادی که تنها محتوای آنلاین را می خوانند و تماشا می کنند)، عضوشوندگان، (کسانی که در رسانه های اجتماعی عضو می شوند)، جمع کنندگان (کسانی که به صفحات وب برچسب اضافه می کنند و از RSS وب سایت ها استفاده می کنند)، منتقدان (افرادی که نظرات خود را منتشر می کنند و امتیاز می دهند) و ایجاد کنندگان (افرادی که محتوای آنلاین را تولید و منتشر می کنند). جمع کنندگان، منتقدان و ایجاد کنندگان بهترین نمونه های شهروندان اینترنتی هستند؛ افرادی که فعالانه در اینترنت نقش ایفا می کنند و تنها مصرف کننده نیستند.

نقش شهروندان اینترنتی در تأثیرگذاری بر دیگران مرتبط با میل و تمایل آنها برای متصل بودن و ایفا نقش است. شهروندان اینترنتی افرادی هستند که جامعه را به یکدیگر متصل می کنند. می دانیم که آن ها عاشق متصل بودن هستند. آنها با یکدیگر صحبت می کنند و در جریان ارتباط آن ها اطلاعات جریان می یابد.

روشهای مختلفی برای ایجاد ارتباط اجتماعی در اینترنت وجود دارد. متداول ترین روش خدمات شبکه های اجتماعی و ابزارک های پیام رسان عبارت اند از: فیسبوک، واتس آپ، تامبلر، کیوکیو، اینستاگرام و لینکدین. یک نوع از ارتباط در این روش ها معمولا به صورت ارتباط فرد با فرد که یکدیگر را می شناسند و به هم اعتماد می کنند، شروع می شود.

شهروندان اینترنتی در عین حال که تلاش بسیاری می کنند، دیگران را به اینترنت علاقه مند سازند که به عنوان بشارت دهندگان تأثیرگذار شناخته می شوند. شهروندان اینترنتی، بدون تائید هویت واقعی خود می توانند به بیان نظرات خود به صورت تهاجمی عمل کنند. جنبه منفی این امر ظهور اخلالگران سایبری و متنفران در فضای اینترنت است. اما جنبه ی مثبت آن، ظهور بشارت دهندگان برندها است. به طور کلی، شهروندان اینترنتی برخلاف کاربران اینترنتی احتمال بیشتری برای ترویج برندها دارند.

بشارت دهندگان معمولا راوی نیز هستند که اخبار مربوط به برندها را در شبکه خود منتشر می کنند. آن ها داستان های معتبری از دیدگاه های مشتریان بیان می کنند؛ نقشی که تبلیغات هرگز نمی تواند آن را انجام دهد. با توجه به این که شهروندان اینترنتی حضور پررنگ تری نسبت به کاربران اینترنتی در فضای اینترنت دارند، آن ها می توانند بسیار تأثیرگذار باشند، زیرا خود تعداد زیادی هوادار، دنباله رو و دوست دارند.

کار شهروندان اینترنتی باعث میشود که زندگی برای سایر کاربران اینترنت آسان تر شود. با استفاده از برچسب ها، اطلاعات در فضای اینترنت بهتر سازماندهی می شوند و بدین ترتیب یافتن محتوای باکیفیت تر در اینترنت تسهیل می گردد. از طریق «رأی دادن» برای وب سایت ها، شهروندان اینترنتی وب سایت های با کیفیت را به دیگران توصیه می کنند.

با این حال، مهم ترین نقشی که توسط شهروندان اینترنتی ایفا می شود، ایجاد محتوای جدید است. موسیقی دانان و فیلم سازان مستقیم با تبدیل شدن به ستاره های اینستاگرامی جریان سازی می کنند و کارهای خود را روی بسترهای اشتراک گذاری تصاویر منتشر می نمایند. در صورتی که مهر تأیید یک شهروند اینترنتی زیر یک پیام برند باشد، آن پیام به راحتی در میان ارتباطات اجتماعی منتشر خواهد شد.

 

Leave a Reply

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.