نقش جوانان در فروش نقش جوانان در فروش

نقش جوانان در فروش

۱۳۹۷/۱۰/۲۷

براساس گزارش صندوق جمعیت ملل متحد، در سال 2014 ، 8/1 میلیاد جوان در رده سنی 10 تا 24 سال در جهان زندگی می کردند، این بالاترین رقم در تاریخ بشر است و رشد آن ادامه خواهد داشت. نکته قابل توجه این که تقریبا ۹۰٪ از آنها در کشورهای کمتر توسعه یافته زندگی می کنند. آن ها باید با انواع مشکلات زندگی دست و پنجه نرم کنند تا تمامی ظرفیت های بالقوه خود را در آموزش و یافتن تخصص شغلی محقق سازند.

بازاریابان در حال شناسایی و حل این چالش ها هستند. حتی بازاریابانی که محصولات و خدمات آن ها الزاما مشتریان جوان را هدف قرار نمی دهد نیز به این بازار پرسود امید دارند. هدف، تأثیرگذاری بر اذهان آن ها در آغاز راه زندگی شان است، حتی اگر در کوتاه مدت این کار سودی نصیب شرکت نکند. افراد جوان امروز، در آینده ای نزدیک مشتریان اصلی و احتمالا پرسودترین مشتریان خواهند بود.

علاوه بر این، هدف قرار دادن جوانان، هیجان انگیز ترین کاری است که بازاریابان انجام می دهند. بازاریابی برای جوانان معمولا مستلزم ارائه تبلیغات سرگرم کننده، محتوای دیجیتال به روز، دریافت تأیید ستارگان و افراد مشهور یا فعالیت های نوآورانه برند است. برخلاف بخش های مسن تر جامعه، جوانان چنان پویا هستند که انجام دادن فعالیت های بازاریابی روی آنها عمدتا به نتیجه می رسد و از آن جا که جمعیت جوانان بسیار زیاد است، کمپین ها معمولا تمایل دارند هزینه های بسیاری را روی این بخش از بازار صرف کنند.

نقش جوانان در تأثیرگذاری بر سایر بخش های بازار بسیار عمده است. نخست، آنها گروهی هستند که قبل از دیگران یک محصول را امتحان می کنند و جزء گروه پذیرندگان اولیه به حساب می آیند. جوانان معمولا با اتهام سرکش بودن و هنجارشکنی روبه رو می شوند؛ به دیگر سخن، آنها از تجربه کردن بیم ندارند.

بازاریابانی که قصد معرفی محصولات جدید را دارند، به جوانان نیازمندند. استراتژی ای که در گام نخست جوانان را هدف قرار می دهد، معمولا بیشترین شانس را برای موفقیت دارد.  بطور مثال، هنگامی که آیپد برای نخستین بار در سال ۲۰۰۱ معرفی شد، ظاهر جوان پسند تبلیغات این محصول کمک کرد که محصول بسیار سریع وارد بازار شود و در نهایت، جریان اصلی بازار آن را پذیرفت.

دوم این که جوانان روندساز هستند. جوانان، مشتریان نسل حال هستند که همه چیز را به سرعت می پذیرند. وقتی مسئله روند ها مطرح می شود، جوانان بسیار چابک هستند. آنها روند ها را چنان سریع دنبال می کنند که بازاریابان معمولا از آن ها عقب می مانند. اما نکته مثبت قضیه این است که این امر به بازاریابان امکان می دهد به سرعت روندهای تأثیرگذار بر آینده بازار را شناسایی کنند.

ورزش، موسیقی و مدهای پوشش معمولا دارای هواداران خاصی در میان جوانان هستند، در حالی که گروه های دیگر جوانان به آن ها توجهی ندارند. شاید تنها روندی که بیشتر جوانان از آن پیروی می کنند، حرکت به سمت سبک زندگی دیجیتال است.

در حالی که بسیاری از روندهای تایید شده توسط جوانان، به دلیل گروه بندی های متعدد جوانان عمری کوتاه دارند، بعضی از روندها موفق می شوند به جریان اصلی جامعه تبدیل شوند. ظهور جاستین بیبر که در ابتدا به عنوان یک جریان ساز در یوتیوب پدیدار شد و میلیون ها نفر هوادار داشت، یک مثال از این دست است. کل جهان رسانه اجتماعی، مانند فیسبوک و اینستاگرام، همگی در ابتدا روندی کوچک در میان جوانان بودند.

در نهایت، جوانان تغییردهندگان بازی هستند. در حقیقت، آن ها یکی از نیروهای اولیه تغییر در جهان هستند.

نقش هایی که جوانان ایفا می کنند – گروهی که از چیزهای جدید استقبال می کنند، روندها را هدایت می کنند و شرایط را تغییر میدهند – همگی ما را به این نتیجه می رسانند که جوانان کلید اشتراک گذاری ایده ها هستند. اگر برندها می خواهند بر اذهان و ایده های جریان اصلی مشتریان تأثیر بگذارند، گام نخست باید متقاعد کردن جوانان باشد.

 

Leave a Reply

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.