موثرترین گروه های جامعه در فروش موثرترین گروه های جامعه در فروش

موثرترین گروه های جامعه در فروش

۱۳۹۷/۱۰/۲۶

هنگامی که پیرامون حمایت از برند در دنیای مجازی مباحثی مطرح می شود، نمی توان تصور کرد که تمامی مشتریان واکنش یکسانی نشان دهند. از آن جا که بعضی از بخش های جامعه مشتریان بر ترجیحات فردی خود تکیه می کنند، حمایت از برند چندان مسئله مهمی برای آن ها تلقی نمی شود. از طرفی، بخش های دیگر، تمایل بیشتری برای پرسش و همچنین ارائه پیشنهاد هایی درباره برند ها دارند. آن ها همان گروهی هستند که به احتمال بیشتری حامیان وفادار خواهند شد.

به منظور افزایش احتمال حمایت یک مشتری از یک برند، بازاریابان باید بیشتر روی جوانان، زنان و شهروندان اینترنتی تمرکز کنند. جوانان، زنان و شهروندان اینترنتی تأثیرگذارترین بخش های اجتماع در عصر دیجیتال هستند.

شاید جای تعجب نداشته باشد که بیشتر زیر گروه های فرهنگی عمدتا از جوانان، زنان و شهروندان اینترنتی تشکیل شده اند. این افراد در نقاط مختلفی از جهان به عنوان گروه های اقلیت شناخته می شوند و در حاشیه جامعه هستند. در گذشته، قدرت و اختیار عملا متعلق به مردان، افراد میانسال و شهروندان بود. علت این مسئله سطح درآمد بالاتر این گروه و قدرت خرید بالاتر آن ها بود. اما در طول زمان، اهمیت و تأثیر این سه گروه به شکل معنی داری افزایش یافته است.

برای مثال و به ویژه زمانی که مسئله در حیطه امور فرهنگ پاپ از جمله موسیقی، فیلم، ورزش، غذا، مد لباس و تکنولوژی باشد، جوانان روند را برای افراد میانسال مشخص می کنند. افراد میانسال معمولا زمان لازم و چالاکی کافی برای کاوش در کل فرهنگ با سرعت در حال تغییر را ندارند؛ آن ها تنها جوانان را دنبال می کنند یا از آن ها توصیه می گیرند. مصرف کنندگان نسل های جوان تر معمولا نخستین گروهی هستند که یک محصول جدید را امتحان می کنند، بنابراین معمولا هدف اولیه در بازار برای بازاریان هستند. هنگامی که جوانان محصولات جدید را بپذیرند، این محصولات می توانند به جریان اصلی بازار نیز وارد شوند و مورد پذیرش قرار بگیرند.

در بسیاری از کشورها خانم ها، مسئول امور مالی خانواده خود هستند. درانتخاب برند بسیاری از محصولات و خدمات، خانم ها معمولا نظر تعیین کننده تری نسبت به آقایان دارند. علت این است که بیشتر خانم ها حوصله و علاقه لازم برای طی کردن فرآیند جامع تحقیق به منظور یافتن بهترین انتخاب را دارند؛ کاری که از نظر بسیاری آقایان بی فایده و حتی زجرآور است. بنابراین، خانم ها به عنوان دروازه ورودی هر محصول یا خدمت جدیدی که بازاریابان برای خانواده ها توصیه می کنند، نقش مهمی دارند.

شهروندان اینترنتی نیز به عنوان کسانی که بومی دنیای دیجیتال هستند، بسیار مشتاق به اتصال آنلاین و اشتراک اطلاعات با دیگران هستند و تأثیرگذاری بسیاری دارند. اگرچه تمامی اطلاعاتی که توسط آنها به اشتراک گذاشته می شود، ارزشمند نیست و تمامی فعالیت های آن ها نیز سازنده نیست، اما بی شک نماد مشتریان هوشمندتر هستند. این گروه نماینده یک مدل واقعی از دموکراسی بدون مرز هستند که نظرات و احساسات خود را پیرامون برندها کاملا آزادانه و ناشناس بیان می کنند. آنها برنامه های رتبه بندی را راه اندازی می کنند، به نظرات دیگران پاسخ می دهند و حتی محتوایی تولید می کنند که مورد توجه سایر شهروندان قرار می گیرد.

به دلیل مشخصه های خاص این سه گروه نمی توان آن ها را به سادگی تحت تأثیر قرار داد. اما اگر آن ها تحت تأثیر قرار گیرند، به وفادارترین حامیان برند تبدیل می شوند. حمایت از کیفیت یک برند از سوی آن ها بسیار با ارزش تر از حمایتی است که سایر گروه ها انجام می دهند، زیرا آن ها تأثیر چشمگیری بر جریان اصلی بازار دارند و برندها می توانند با کسب حمایت این گروه ها منافع بسیار زیادی را به دست بیاورند.

 

 

Leave a Reply

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.