مشتری عصر جدید مشتریان عصر جدید

مشتریان عصر جدید

۱۳۹۷/۱۰/۲۱

اکثر کارشناسان فروش بر این باور اند که کلمه marketing باید بصورت market-ing نوشته شود. ( marketing به معنای بازاریابی و market به مفهوم بازار هست.) نوشتن آن بدین صورت به ما یادآوری می کند که بازاریابی در صدد تعامل با مشتریان در حال تغییر است و برای درک این بازاریابی جدید و پیشرفته ابتدا باید نحوه ی تکامل مشتری را در سال های اخیر درک کنیم.

نوع جدیدی از مشتریان که در آینده ی نزدیک به اکثریتی تبدیل خواهند شد و شرایط بازار را تعیین می کنند، در سراسر جهان در حال ظهور است. آنچه این نوع مشتری را از سایر بازارهایی که قبلا دیده بودیم، متمایز می سازد، تمایل آن ها برای تحرک است. از نظر آن ها هر چیزی باید فوری انجام شود و از لحاظ زمانی کارآمد باشد. وقتی آن ها به چیزهایی که در تلویزیون می بینند، علاقه مند می شوند، آن موارد را در تلفن همراه خود جستجو می کنند. وقتی تصمیم می گیرند چیزی را از فروشگاه بخرند، به صورت آنلاین درباره ی قیمت و کیفیت آن تحقیق می کنند. آن ها به واسطه ی تولد در عصر دیجیتال می توانند در هر مکان و زمانی برای خرید تصمیم بگیرند. به رغم دانش و توانایی کاربردی آن ها درباره ی اینترنت، دوست دارند که به صورت فیزیکی بسیاری از موارد را تجربه کنند. زمانی که آن ها با برند ها ارتباط برقرار می کنند، ارزش درگیری فیزیکی را درک می کنند. آن ها بسیار اجتماعی هم هستند، با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و به هم اعتماد می کنند. در حقیقت، آنها به شبکه دوستان و خانواده خود بیش از شرکت ها و برند ها اعتماد دارند. به اختصار باید گفت که به میزان زیادی به یکدیگر مرتبط هستند.

وجود این ارتباط، روش درک ما از رقابت و مشتریان را نیز تغییر می دهد. امروزه، همکاری با رقبا و خلق مفاهیم مشترک با مشتریان حائز اهمیت است. اکنون دیگر رقابت، بازی برد و باخت نیست. ارتباط مشتریان با یکدیگر، پویایی بازار را تا جایی افزایش می دهد که در واقع دیگر شرکت ها نمی توانند صرفا با تکیه بر منابع داخلی خود پیروز شوند. شرکت ها باید این واقعیت را بپذیرند که برای پیروزی لازم است با سایر گروه های خارجی همکاری داشته باشند و حتی مشارکت مشتری را در کار خود لحاظ کنند.

Leave a Reply

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.